רחל גבע-פדן, אופטומטריסטית, בעלת רשת אופטיקה הזורע

סובלים מיובש בעיניים? כדאי שתקראו את זה...

גירוד, צריבה בעיניים, אדמומיות, טשטוש ראייה, אי נוחות, תחושת גוף זר או חול בעיניים ולעיתים דמעת הן טענות נפוצות בקרב רבים. במקרים רבים מדובר בעין יבשה, אך המטופל אינו יודע זאת. הרופא, האופטומטריסט או הרוקח מנחה את המטופל להשתמש בתחליף דמעות, שיקנה לו הקלה על תסמיני אי-נוחות, ואולי לאורך זמן יטפלו בנזקי היובש לעין. לעיתים הטיפול עוזר ולעיתים לא, ובמקרה זה המטופל חוזר לקליניקה ואינו שבע רצון מהטיפול שקיבל. מה אפשר לעשות?

רחל גבע-פדן, אופטומטריסטית, בעלת רשת אופטיקה הזורע

יובש בעיניים יגרום במקרים רבים להפרעה באיכות החיים של הסובלים ממנו, בכך שיפריע לביצוע פעילויות יומיומיות פשוטות, כגון: צפייה בטלוויזיה, עבודה מול מחשב, קריאה, נהיגה בשעות הלילה ועוד. ישנם גורמים רבים לעיניים יבשות והם נובעים מסיבות רבות ומגוונות, ביניהם למשל מחסור בדמעות. עין יבשה תגרום לדוגמא להפרעה בהרכב הדמעות או לאידוי יתר שלהן, וכך המטופל עלול להרגיש שאין לו דמעות. הבסיס לטיפול ביובש בעיניים הוא שימוש בתחליף דמעות, שמטרתו להקל על התסמינים ולהעניק למטופל הקלה לטווח ארוך, כדי שהיובש לא יפריע להתנהלות בחיי היומיום. ואכן, ברובם הגדול של המקרים, הטיפול מצליח. בנוסף, חשוב לא להתעלם מהצד הפסיכולוגי של הטיפול בעיניים יבשות. לעיתים, יובש בעיניים נגרם מסיבות שאינן משתנות, כמו למשל שינויים הורמונאליים בגיל המעבר, שהם למעשה בלתי הפיכים. במצב זה, על אף הציפייה הגבוהה להצלחת הטיפול, ייתכן שהטיפול ביובש יהיה לטווח ארוך.

הגעת לגיל המעבר? לא צריך לסבול!

אחד מהגורמים העיקריים לעין יבשה הוא הגיל המבוגר (מעל 50). עם העלייה בגיל נצפית ירידה בהפרשת הדמעות והיא מלווה לעתים בתהליכים דלקתיים בעין החיצונית ובשינוי בהרכב הדמעות. זאת ועוד, נשים הן בעלות סיכון מוגבר לעין היבשה אחרי גיל 50 לעומת גברים, אך לעתים גם לפני כן. תופעה זו עלולה להופיע אצלן לעתים בזמן שינויים הורמונליים משמעותיים כגון הריון, הנקה, נטילת גלולות וגיל המעבר. כפי הנראה, תנודות בהורמונים כגון אנדרוגנים, אסטרוגנים, ופרוגסטרון משפיעות לרעה על מערכת ייצור הדמעות. 

עובדים שעות מול מסכים? כדאי שתקראו את זה...

שימוש בטלפונים חכמים ובטאבלטים מצריך כתב קטן וקריאה ממרחק קרוב מאשר היה מקובל בעבר בעת קריאת חומר מודפס. העומס על מערכת הראייה עלול לגרום לבעיות עיניים וראייה שנקראות CVS (computer vision syndrome , תסמונת ראיית-מחשב). כאשר אנו חשופים למסכים במשך שעות רבות, לרוב אנו נשארים באותה תנוחה לאורך זמן, באותו מרחק מיקוד, מבלי להסיט את המבט. חשיפה ממושכת למסכים גורמת לירידה בתדירות המצמוץ שלנו, וכך נגרמת תחושה של התעייפות מהירה של העין, גרד או צריבה, טשטוש ראייה וקושי במיקוד. תופעה זו נפוצה עד כדי כך שכיום מעל ל-90% מהאנשים העובדים מול מסכים מפתחים סימפטומים של תסמונת ראיית המחשב; טשטוש או כפל ראייה, כאבי ראש וגם יובש בעיניים. תלונות כאלה נפוצות הרבה יותר באנשים העובדים מעל ל- 3-4 שעות מול מסכים.

מרכיבים עדשות מגע? גם אתם עלולים לסבול מיובש.

אחת הסיבות הנפוצות ליובש בעיניים היא הרכבת עדשות מגע, אשר עלולה לגרום לפיזור לא הומוגני של שכבת הדמעות על פני שטח הקרנית. כאשר אנו ממצמצים, דמעות חדשות נוצרות כל הזמן, על מנת לסייע לעין שלנו להישאר לחה, בריאה ונינוחה. הרכבת עדשות מגע לאורך זמן עלולה לגרום להתפתחות אזורים יבשים על פני קרנית העין, אשר יגרמו לתחושת יובש ואי נוחות. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי כ- 50% ממרכיבי עדשות המגע מרגישים לפעמים יובש בעיניים. באותם מחקרים נמצא כי כ- 17 מיליון אמריקאים סובלים מיובש בעיניים כתוצאה מהרכבת עדשות מגע! התאמת סוג עדשות המגע המתאים ביותר למרכיב העדשה, ושימוש בתחליפי דמעות שיספקו לחות והרטבה לעין, עשויים להקל מאוד על תחושות היובש.

אני מאשר/ת קבלת מסרים על הטבות, מבצעים ומידע שיווקי מלפידות מדיקל