ד"ר ניר שוהם-חזון, מנהל תחום גלאוקומה, קטרקט וניתוחי מקטע קדמי מתקדמים

כל האמת על עיניים אדומות

רבים באוכלוסייה סובלים לפעמים מאדמומיות בעיניים, שיכולה לנבוע מחוסר בשעות שינה, אך לפעמים יש גם מקרים שבהם מדובר על בעיה אחרת הקשורה בעיניים שלנו. עיניים אדומות הן לא דבר אסתטי ולכן לעיתים משתמשים בטיפות המלבינות את העיניים. שימוש בתכשירים אלו לאורך זמן רב מדי עלול ליצור תחושות של יובש בעיניים, כגון: תחושת צריבה, גירוי, "חול", "גרגירים", רגישות לאור, תחושה של עיניים דומעות, טשטוש ראייה או יובש בעין ועוד.  

ד"ר ניר שוהם-חזון, מנהל תחום גלאוקומה, קטרקט וניתוחי מקטע קדמי מתקדמים

כך ניתן להפחית אדמומיות באופן נכון ובטוח לעיניים:

כל טיפול בעיניים אדומות צריך להתחיל באבחון נכון. ישנם גורמים רבים שבגללם עלולה להיווצר אדמומיות בעיניים, וביניהם יובש בעיניים, אלרגיות, סוג העור, עישון, חשיפה לאבק וכימיקלים ועוד. יש לגשת אל רופא עיניים שינסה לאבחן את הסיבה לאודם. טיפות ליובש בעיניים ללא חומר משמר יכולות לסייע להפחית את הגירוי. בנוסף, יש להקפיד על שעות שינה מספקות, תזונה המשלבת מגוון פירות וירקות והגנה על העיניים מקרינת UV ומאוויר יבש.

מומלץ להימנע מטיפות עיניים או תכשירים אחרים אשר מטרתם להלבין את העין. בדרך כלל טיפות אלו מצרות את כלי הדם בעיניים באופן זמני ובכך האדמומיות פוחתת. האפקט יכול להימשך מספר שעות, ואז למעשה כלי הדם מתרחבים בחזרה. ההתכווצות וההתרחבות החריגות של כלי הדם בעיניים עלולות להפריע למנגנוני ההגנה הטבעיים של הגוף. בנוסף, ברוב המקרים טיפות עיניים אלה מכילות חומרים משמרים כמו בנזלקוניום כלוריד (BAK) אשר כשמשתמשים בחומרים אלו באופן כרוני, הם עלולים לגרום נזק ותחלואה בשטח הפנים של העין ולגרום ליובש בעיניים לאורך זמן.

ניתוח קוסמטי להלבנת העיניים? פשוט תגידו לא! בתהליכים אלו בדרך כלל מוציאים ממברנות וכלי דם משטח פני העין, לעיתים בשילוב עם חומרים כימיים חזקים. ישנם מטופלים שעברו ניתוחים אלו ודיווחו על החלמה לא מלאה מהניתוח או סיבוכים אחרים.

לעיתים שינוי בצבע הלבן של העיניים יכול להצביע על בעיות בריאותיות אחרות. התייעצות עם רופא עיניים היא מקום טוב להתחיל בו את הטיפול בתופעות חריגות בעין.

 

הכותב, ד"ר ניר שוהם-חזון, הינו מנהל תחום גלאוקומה, קטרקט וניתוחי מקטע קדמי מתקדמים, מרכז רפואי אוניברסיטאי – ברזילי – אשקלון

אני מאשר/ת קבלת מסרים על הטבות, מבצעים ומידע שיווקי מלפידות מדיקל
הקופון נשלח בהצלחה!