ד"ר אנדרו פינק, רופא עיניים מנהל המרכז לעין יבשה, ת"א

העיניים שלי צורבות ומגרדות כל הזמן! מה עושים? כל מה שרציתם לדעת על יובש בעיניים

גירוד, צריבה בעיניים, טשטוש ראייה, אי נוחות, תחושת גוף זר ולעיתים אף דמעת הן טענות נפוצות בקרב רבים באוכלוסייה. מטופלים מגיעים לעיתים קרובות לרופאי עיניים עם כאבים בעיניים, אדמומיות ולפעמים אף ראיה שהולכת ובאה. הרופא מאבחן עיניים יבשות, ממליץ למטופל להשתמש בתחליף דמעות, ומנחה אותו לנקות את העפעפיים באופן סדיר. לעתים הטיפול עוזר ולעתים לא, ואז המטופל חוזר שוב חודש לאחר מכן למרפאה מתוסכל. מה אפשר לעשות?

ד"ר אנדרו פינק, רופא עיניים מנהל המרכז לעין יבשה, ת"א

ברוב המקרים יובש בעיניים לא מזיק לעיניים, אבל בהחלט מזיק לאיכות החיים בכך שמפריע למטופל בפעילויות יומיומיות כגון: צפייה בטלוויזיה, עבודה מול מחשב, קריאה, נהיגה בשעות הלילה ועוד. ישנן מספר סיבות לכך:

ראשית בד"כ יש גורמים רבים לעיניים יבשות ואפשר לחלק אותם ל"מקומיים", "כלליים" ו"סביבתיים". גורם מקומי יכול להיות למשל מחסור בדמעות. בין הגורמים הכלליים נמנים למשל שינוים הורמונאליים בקרב נשים בגיל המעבר שעלולים להשפיע ולגרום ליובש בעיניים. גורמים סביבתיים כוללים סביבה יבשה עקב שימוש במזגנים, שימוש ממושך במסכים מסוגים שונים (מסך מחשב, טאבלט, טלפונים חכמים ועוד) או עישון.

הבסיס לטיפול ביובש בעיניים הוא שימוש בתחליף דמעות, אבל במידה והמטופל סובל מכמה גורמים ליובש, ומקבל בקבוק תחליף דמעות בלבד, בלי התייחסות לבעיות אחרות, השיפור עלול להיות חלקי. לכן טיפול ליובש בעיניים חייב לכלול ראשית בדיקה יסודית ואבחנה נכונה, כדי לברר את כל הגורמים ליובש, ובכך לקבוע טיפול אישי מתאים. מטרת הטיפול היא לשפר את אי הנוחות בעיניים באופן משמעותי כדי שלא יפריע לחיים יומיומיים, ואכן, ברוב הגדול של המקרים, הטיפול מצליח.

חשוב לא להתעלם מהצד הפסיכולוגי של הטיפול בעיניים יבשות. לעתים הציפיות להצלחת הטיפול גבוהות, כאשר כמה מהסיבות ליובש, כמו שינויים הורמונאליים או הצטלקות בעיניים, הם בעצם בלתי הפיכים. במקרים אלו ככל הנראה הטיפול ביובש יהיה לטווח ארוך.

לפרטים נוספים: www.yovesh.co.il

אני מאשר/ת קבלת מסרים על הטבות, מבצעים ומידע שיווקי מלפידות מדיקל
הקופון נשלח בהצלחה!