ד"ר פני שגב מנהלת שירות קרנית בבית חולים מאיר ויו"ר חוג קרנית

10 דברים שלא ידעתם על עין יבשה

מה זה בכלל עין יבשה?, מה הם הגורמים לכך?, מה המספרים?, מה עושים?, במה בוחרים?

תשובות לכל השאלות.    

ד"ר פני שגב מנהלת שירות קרנית בבית חולים מאיר ויו"ר חוג קרנית

1. מה זה בכלל? מחלת עין יבשה נגרמת כתוצאה מפגיעה בהפרשת דמעות, או מאידוי יתר שלהן. באופן מפתיע גם דמעת עודף יכולות להוות ביטוי לעיניים יבשות. המחלה מתבטאת בתחושה של חוסר נוחות בעיניים, צריבה, דמעת, תחושת גוף זר בעיניים (חול), ובמקרים קשים, חוסר סבילות לאור (Photophobia). כל אלו מובילים לפגיעה משמעותית באיכות חיינו ומהווים מטרד רציני בתפקוד היום-יומי. בתנאים מסוימים, יובש בעיניים עלול לגרום לפגיעה בראייה, ואף להגברת סיכון לפתח גידולים בקרנית.

2. הגורמים - ישנם מספר רב של גורמי סיכון מוכרים להתפתחות עין יבשה. אחד הגורמים הוא הזדקנות (התופעה שכיחה במיוחד בגילאי 45 ומעלה). בנוסף, אורח החיים המודרני הכולל עבודה ממושכת מול מסך מחשב שמאמצת את העין ועם מזגן שמייבשת את העין גם הוא מהווה גורם סביבתי לעין יבשה, ועוד.

3. סימפטומים - התסמינים שמפריעים לעין ועלולים לעורר חשד שמדובר בתופעת עין יבשה הינם תחושת צריבה, גרד או יובש, תחושה של חוליות/ גרגיריות, תחושה של רגישות או כאב מאור או של עיניים דומעות, ראייה מעורפלת וחלשה, קושי רב בנהיגה לילית או בבהייה ממושכת במסך הטלוויזיה, המחשב או הכספומט או בכל אובייקט אחר, אי נוחות וסבל כתוצאה ממזגן פועל, רוחות חזקות, לחות או אוויר יבש, ועוד. במידה וקיימים כמה מהסימפטומים הנ"ל במקביל, אז מומלץ לקבוע תור לרופא עיניים.

4. מספרים -  עין יבשה הינה תסמונת שכיחה הפוגעת ב 14%- עד 33% מהאוכלוסייה בעולם. תסמינים הקשורים ליובש העין הם בין הגורמים המובילים לפניות לרופאי העיניים - תלונות על יובש בעין מהוות כ-25% מכלל הביקורים אצל רופאי העיניים.

5. נשים - מחקרים מגלים כי במיוחד המין הנשי סובל מעין יבשה. הסיבות לכך הינן שינויים הורמונאליים נשיים המתרחשים החל מגיל המעבר.

6. נשים בישראל - מחקרים מראים שכ-88% מנשים בגילאי 45+ בישראל סובלות לפחות משני סימפטומים ויותר העלולים להצביע על עין יבשה.

7. דרכי הטיפול -  הטיפול הנפוץ ביותר ליובש הוא הזלפה מקומית של תחליפי דמעות. למרות שטיפול זה הוא רק טיפול מרגיע, השימוש בדמעות מלאכותיות לעיניים יבשות יעיל במקרים של יובש קל להקלת התחושה.  תחליפי הדמעות מופעים בצורת נוזל, ג'ל או משחה. מטרתם של תחליפי דמעות אלו היא לשמור על לחות העין, ובכל לשפר את התחושה הבלתי נעימה ואת איכות הראייה. ההבדל העיקרי בין התכשירים השונים הוא בצמיגות, בהרכב, ובחומר השימור.

8. צמיגות בתכשירי הטיפול - הצמיגות מאפיינת את הצפיפות היחסית של התכשיר ומשקפת את משך הזמן שהחומר נמצא על שטח פני העין. התכשירים עם הצמיגות הנמוכה משמשים בדרך כלל במקרים קלים של יובש ולשימוש במשך היום מאחר שהם מטשטשים פחות את הראייה. ככל שהיובש מחריף, יש צורך בתכשיר צמיג ושומני יותר על מנת להקל על התסמינים ולא להזדקק להזלפה תדירה מאד, אך אלה מטשטשים את הראייה ולכן עדיף להשתמש בהם יותר לקראת השינה.

9. אז כיצד נדע לבחור? מלבד הצמיגות, בשימוש מתמשך חשוב להשתמש בתכשירים שאינם מכילים את החומר המשמרBAK  אשר קיים בתכשירים ותיקים ושהוכח שגורם לנזק לעין החיצונית. בנוסף, לעתים קשה יותר להזליף ג'ל או משחה מאשר טיפות. כדאי להתאים את סוג התכשיר לצורכי האדם, וכך, יש תכשירים כגון סיסטיין שיתרונו בכך שבזכות הנוסחה ייחודית שלו הוא מוזלף כטיפות, מתפזר במהירות העל העין החיצונית ויחד עם זאת הוא משנה את צמיגותו כאשר בא במגע עם העין החיצונית והופך לג'ל. כך, מצד אחת קל ונוח להזליף ומצד שני האפקט נשאר פעיל לזמן רב, וכך מספק הגנה, נוחות, והקלה מתמשכת.

10. חשוב לשים לב ולהימנע מבלבול: קיימים בשוק תכשירים שאינם תחליפי דמעות ומטרתם טיפול בגירוי ובאדמומיות באמצעות כיווץ כלי דם זעירים בעין החיצונית. בתכשירים אלו לעיתים אין להשתמש יותר מ-4 ימים רצופים. שימוש רצוף ממושך יותר עלול להגביר את האדמומיות בעיניים.
 

אני מאשר/ת קבלת מסרים על הטבות, מבצעים ומידע שיווקי מלפידות מדיקל
הקופון נשלח בהצלחה!