ד"ר יובל דומניץ מומחה לרפואת עיניים מחלות קרנית וניתוחי לייזר לשיפור ראייה

לפקוח עיניים! מילון המונחים לכל מה שחשוב לדעת בבריאות העיניים

העיניים שלנו הם הרבה מעבר לצבע. התפקוד הבריאותי שלנו קשור למבנה העין, לחשיפה ממושכת לאור השמש ולמסך מחשב. ולכן בריאות העיניים אינו נושא שיש להקל בו ראש, רבים מאתנו שמים משקפיים או עדשות מגע, נתקלים בקשיי ראייה בשל אורח החיים המודרני ואף נזקקים לטיפול תרופתי בגיל המעבר. להלן מילון מונחים מקיף עם היבטים שונים הקשורים לעינינו. אז תפקחו את העיניים, כן?

ד"ר יובל דומניץ מומחה לרפואת עיניים מחלות קרנית וניתוחי לייזר לשיפור ראייה

לפקוח עיניים!
מילון המונחים לכל מה שחשוב לדעת בבריאות העיניים
 

א –אישון: פתח בקשתית העין דרכו נכנס האור. קוטרו של האישון משתנה בהתאם לכמות האור המגיעה לעין. ככל שכמות האור קטנה יותר, האישון מתרחב. אי שוויון בין האישונים יכול לעתים להעיד על בעיה במערכת העצבים.

ב – בדיקות עיניים: מומלץ לבצע בדיקת עיניים באופן שגרתי. הבדיקה נועדה להעריך את איכות הראייה ולקבוע האם האדם זקוק למשקפיים או לעדשות מגע. 

ד- דוק הדמעות: לשכבת הדמעות ישנם שלושה מרכיבים: שכבה רירית פנימית (מוצין) העוטפת את הקרנית, שכבה מימית- תיכונה, המהווה כ- 90% מעובי שכבת הדמעות, ושכבה שומנית- חיצונית, המונעת את התאיידות דוק הדמעות. בנוסף מכילות הדמעות אנזימים שתפקידם להגן על העין מפני מזהמים. דוק הדמעות מהווה שכבה נוזלית הכוללת את המרכיבים הנ"ל, ותפקידו לשמור על לחות הקרנית והלחמית, ובכך לשמור על חדות ראיה צלולה, ולהגן על רקמות אלו.

ה – השתלת קרנית: הניתוח נועד בכדי להחליף קרנית שנפגעה באופן חמור. הקרנית המושתלת נלקחת מאדם שנפטר. הניתוח מבוצע באמצעות הצמדה של קרנית בריאה עם תפרים או דבק ביולוגי.

ו – ויטמינים לעיניים: בין הויטמינים החיוניים לבריאות העין ניתן למצוא את הוויטמינים הבאים: ויטמין A (הקיים בגזר ונחשב לויטמין חיוני לראייה תקינה), לוטאין וזאקסנטין. החיווניים קטרקט לבריאות רשתית העין (ברוקלי, תרד ועלים ירוקים) וכן ויטמנים נוספים כמו ויטמין B6, ויטמין C, ויטמין E, אבץ, לציטין וסלניום

ז - זווית ראיה: זווית ראייה נוצרת בין העצם הרחוק ביותר מימין לבין העצם הרחוק ביותר משמאל. זווית הראיה של אדם היא 42 מעלות.

ח- חייבים משקפיים? כאשר אתם מרגישים שהראייה שלכם מטושטשת, נאלצים להצמיד את העיתון אל האף כדי לקרוא את הכותרות הראשיות, או כאשר הכתוביות בקולנוע כבר לא ברורות, עדיף לא לדחות את הפגישה עם האופטומטריסט ולקבוע בדיקת ראייה בהקדם.

י-יובש בעיניים: תסמונת העין היבשה היא מצב רפואי הנגרם על ידי שינויים בריכוז או באיכות הדמעות. הדמעות מורכבות משלוש שכבות הפועלות יחד על מנת לשמור על נוחות העין ולהגנתה. אם גורם כלשהו משפיע על האיזון בין שלושת השכבות, הדמעות יתפוגגו במהירות ועל העין יופיעו אזורים יבשים הגורמים לחוסר נוחות. גורמים נוספים ליובש  הם הזדקנות ושינויים הורמונאליים. נשים בגיל המעבר נמנות על הקבוצה שסובלת מהתסמונת בשכיחות הגבוהה ביותר. תסמונת העין היבשה עלולה להוביל לעיניים עייפות, מגרדות, דומעות, רגישות לאור, תחושת בעירה או עקצוץ, תחושת נוכחות גוף זר בעין, ראיה מטושטשת ועוד.

כ- כובד ראיה: כבדי ראייה סובלים מחדות ראייה ירודה בשתי העיניים (6/15 ומטה). מצב זה לא ניתן לתיקון באמצעות עדשות מגע או משקפיים. כובד ראייה נפוץ בקרב בני 60 ומעלה, ובא לידי ביטוי בקושי לקרוא אותיות גדולות, מספרים וזיהוי פנים.

ל- לובן העין: (לחמית) השכבה החיצונית של גלגל העין, אשר שומרת על צורתו העגולה של העין. צבעים בלובן העין יכולים להעיד על מצב בריאותינו.

מ-  מסך מחשב: מי שעובד שעות רבות מול מסך המחשב עלול לסבול מתחושת כובד בעיניים שמובילה לעייפות ולירידה בתפוקות העבודה. ההתבוננות הממושכת במסך מובילה ל"תסמונת מחשב-ראייה" שמאפייניה הם תחושת מאמץ, התעייפות מהירה, עיניים צורבות, טשטוש ראייה וקשיי מיקוד הנפוצה ביותר לתסמינים היא יובש בעיניים. מומלץ לבצע הפסקות קצרות במהלך יום העבודה וכן לדאוג לתאורה מספקת באזור המסך.

ס-ע - סביבת עבודה: תלונות על עיניים מגורות מתקבלות לעיתים קרובות בקרב מטופלים העובדים בסביבה משרדית, בעקבות משימות קוגניטיביות רבות שהינם מבצעים, הדורשות צפייה במסכים. בנוסף, סביבה משרדתית בדר"כ טומנת בחובה לחות סביבתית נמוכה ובך תורמת להתאיידות של שכבת הדמעות המגינה על לחות העיניים שלנו. סיבות נוספות המובילות ליובש בעקבות עבודה בסביבה משרדתית הן מיזוג אוויר, עבודה ממושכת מול מחשב, ריכוז ממושך ללא הפסקות לעיניים, חשיפה לאזור עישון ואיכות אוויר נמוכה.

פ- pH: רמת החומציות של נוזל הדמעות נוטה להיות ניטראלית (pH 7.2 ). כאשר רמת החומציות בדוק הדמעות הופכת להיות מעט חומצית בשל שימוש בתכשירים שונים או בשל עין יבשה, עשויים להופיע חוסר נוחות או תחושת צריבה. התייעצו עם רופא עיניים במידה ואתם מרגישים תחושת חוסר נוחות בעין.

צ- צבע עיניים: צבע העיניים מושפע מכמויות המנלין בעין הנקבע בעיקר מהגנים ומהחשיפה לשמש. חום הוא צבע העיניים הנפוץ ביותר בעולם, בעוד שירוק הוא הנדיר יותר. ככל שריכוז הפיגמנטים של האדם גבוה יותר, כך צבע עינייו כהה יותר. ככלל, ניתן למצוא אנשים עם עיניים כהות בארצות חמות יותר ואנשים עם עיניים בהירות בארצות קרות יותר.

ק- קטרקט: קטרקט הינו מצב של עכירות עדשת העין הטבעית. התכונות הביולוגיות החשובות של עדשת העין הן שקיפותה וגמישותה. בקטרקט התהליך של איבוד השקיפות של העדשה מתבטא בטשטוש הראייה, כאשר הירידה בראייה הינה הדרגתית. הטיפול המקובל במחלת הקטרקט הינו ניתוח, שכיח וקצר יחסית, במסגרתו מוציאים את העדשה העכורה ומשתילים עדשה מלאכותית שקופה במקומה, שנשארת בעין לצמיתות. הבשורה המהפכנית בניתוחי קטרקט בשנים האחרונות, היא השתלת עדשות מולטי-פוקאליות, אשר מספקות יכולת ראייה הן לרחוק והן לקרוב. העדשות המולטי-פוקאליות מתוכננות לאפשר ראייה ברורה למרחק ולקרוב בכל עין ולהפחית את התלות במשקפיים לאחר הניתוח.

ר ראייה 6/6: בבדיקה אצל אופטומטריסט, ראייה 6/6 נחשבת לראייה תקינה. היא מעידה על כך שאדם מסוים רואה ממרחק של 6 מטרים מה שאדם ממוצע צריך לראות.

ש- שדה ראייה: שדה ראייה הינו התחום הנראה של שטח, מנקודת מבט מסוימת מעיניו של המתבונן. בדיקת שדה ראייה נועדה לאתר חסמים בשדה הראייה של העיניים. הבדיקה משמשת לאבחון מחלות עיניים.

ת- תחליפי דמעות: הדמעות חיוניות עבור שמירת הלחות של קרנית העין. תחליפי דמעות נועדו לטפל ביובש בעיניים ומוצעות בתור ג'ל, משחה או נוזל. מומלץ לבחור בתכשירים ללא חומרים משמרים. קיימים סוגים שונים של תכשירים המהווים תחליפי דמעות וחלקם טובים יותר ושומרים יותר זמן על לחות העין, כגון סיסטיין שיתרונו בכך שהוא מוזלף בטיפות ההופכות לג'ל עם המגע בעין וכך נשאר פעיל לזמן רב יותר.
 

אני מאשר/ת קבלת מסרים על הטבות, מבצעים ומידע שיווקי מלפידות מדיקל
הקופון נשלח בהצלחה!