סטיבן וונטש, אופטומטריסט, וונטש & וינטר אופטומטריסטים

מרכיב עדשות מגע? אולי גם לך יש יובש בעיניים!

יובש בעיניים היא תופעה מטרידה הפוגעת באיכות החיים ובאיכות הראייה ולפגיעה בפעילויות יומיומיות פשוטות, כגון: צפייה בטלוויזיה, קריאה, נהיגה בשעות הלילה, עבודה מול מחשב, קושי בשימוש בעדשות מגע לזמן ארוך ועוד.

סטיבן וונטש, אופטומטריסט, וונטש & וינטר אופטומטריסטים

תופעת העין היבשה באה לידי ביטוי בתחושות אי נוחות בעיניים, עקצוץ, גירוד, תחושת בעירה, תחושת גוף זר בעין או חספוס, עיניים אדומות, ראייה מטושטשת או רועדת, רגישות לאור, דחף למצמץ בתדירות גבוהה מהרגיל ולעיתים אף ריבוי של דמעות יכול להעיד על יובש. למען האמת, מיליוני אנשים ברחבי העולם סובלים כיום מתופעה מודרנית זו והיא מוגדרת כאחת הסיבות המרכזיות מכלל הפניות לרופאי עיניים ואופטומטריסטים (25% מהפונים).

יובש בעיניים
ישנן סיבות רבות אשר גורמות ליובש בעיניים. תחושת היובש עשויה להשתנות בהתאם לעונות השנה או לאזורים שונים וכן בהתאם לתנאי העבודה או הסביבה. אחת הסיבות הנפוצות ליובש בעיניים היא הרכבת עדשות מגע, אשר עלולה לגרום לפיזור לא הומוגני של שכבת הדמעות על פני שטח הקרנית. כאשר אנו ממצמצים, דמעות חדשות נוצרות כל הזמן, על מנת לסייע לעין שלנו להישאר לחה, בריאה ונינוחה. הרכבת עדשות מגע לאורך זמן עלולה לגרום להתפתחות אזורים יבשים על פני קרנית העין, אשר יגרמו לתחושת אי הנוחות. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי כ- 50% ממרכיבי עדשות המגע מרגישים לפעמים יובש בעיניים. באותם מחקרים נמצא כי כ- 17 מיליון אמריקאים סובלים מיובש בעיניים כתוצאה מהרכבת עדשות מגע!
סימפטומים של יובש בעיניים וחוסר נוחות הם הסיבה שמרכיבי עדשות מגע לעיתים אינם משתמשים בהן לאורך זמן. בדו"ח שפרסמה לאחרונה ועדת המשנה לאפידמיולוגיה הבינלאומית של העין היבשה נמצא כי כ- 12% ממרכיבי עדשות המגע לא המשיכו להשתמש בהן, לאחר 5 שנים מרגע התאמתן לראשונה, כתוצאה מיובש בעיניים. התאמת סוג עדשות המגע המתאים ביותר למרכיב העדשה, ושימוש בתחליפי דמעות שיספקו לחות והרטבה לעין, עשויים להקל מאוד על תחושות היובש.

לאחר שזיהינו את תסמיני היובש, חשוב להבין כי הטיפול הנפוץ ביותר ליובש הוא הזלפה מקומית של תחליפי דמעות. למרות שטיפול זה הוא רק טיפול מרגיע, השימוש בדמעות מלאכותיות לעיניים יבשות יעיל במקרים של יובש קל להקלת התחושה. תחליפי הדמעות מופעים בצורת נוזל, ג'ל או משחה. ההבדל העיקרי בין התכשירים השונים הוא בצמיגות, ההרכב וחומר השימור. הצמיגות מאפיינת את הצפיפות היחסית של התכשיר ומשקפת את משך הזמן שהחומר נמצא על שטח פני העין. התכשירים עם הצמיגות הנמוכה משמשים בדרך כלל במקרים קלים של יובש ולשימוש במשך היום מאחר שהם מטשטשים פחות את הראייה. ככל שהיובש מחריף, יש צורך בתכשיר צמיג יותר על מנת להקל על התסמינים, אך אלה מטשטשים את הראייה ולכן עדיף להשתמש בהם יותר לקראת השינה. חשוב להקפיד כי תחליף הדמעות שבו בחר להשתמש מרכיב עדשות מגע מותאם לשימוש תוך כדי הרכבת העדשות.


סטיבן וונטש O.D - ד"ר לאופטומטריה
וונטש & וינטר אופטומטריסטים

אני מאשר/ת קבלת מסרים על הטבות, מבצעים ומידע שיווקי מלפידות מדיקל
הקופון נשלח בהצלחה!